Z bezdomnością trzeba walczyć

Chipowanie

Chipowanie to elektroniczne znakowanie zwierząt.

Mały micro chip jest wszczepiany podskórnie i pozwala zidentyfikować zwierzę. Za pomocą czytnika chipów odczytujemy numer. Jeżeli jest on wprowadzony wcześniej do bazy (np safe animals) w prosty sposób możemy uzyskać kontakt do właściciela. 

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy chipowanie zwierząt dla właścicieli będących mieszkańcami gminy Pomiechówek jest w 100% finansowane przez Urząd Gminy Pomiechówek.

Reaguj na porzucenie!

Art.6 ust.2.p 11 ustawy o ochronie zwierząt:

"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności (...) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela lub inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje."

Reaguj, gdy widzisz moment porzucenia - z samochodu, lub przywiązania psa w celu jego porzucenia. Porzucenie jest przestępstwem i winno być ukarane. Zgłoś przestępstwo na policję podając jak najwięcej szczegółów (miejsce, nr rejestracyjny, marka samochodu)

Sterylizacja

Sterylizacja jest najskuteczniejszą formą ubezpłodnienia zwierząt.

Dzięki niej w sposób świadomy możemy mieć wpływ i kontrolę nad rozrodem zwierząt w naszym otoczeniu. Szczenięta, lub małe kocięta wyglądają rozkosznie, ale zapewnienie im dpowiedzialnego domu jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy przychówek jest liczny.

Czy wiecie, ze największą grupę zwierząt porzucanych stanowią psy w wieku późno-szczenięcym?

Czy suka, lub kotka musi "dla zdrowia" wydać choć raz potomstwo na świat? To stare i z palca wyssane porzekadło. Psy i koty nie mają instynktu macierzyńskiego, a ciąża jest dla nich jedynie obciążeniem dla kondycji fizycznej. Samice zwierząt mają naturalny instynkt do prokreacji, ale nie jest to instynkt macierzyński.

Czy wykastrowany pies "traci" swój charakter?

Usunięcie gruczołów wytwarzających testosteron ma wpływ na ograniczenie instynktu do prokreacji. Pies zachowuje swój osobliwy charakter. Nie ucieka jednak z posesji w poszukiwaniu samic w rujce.

 

Kastracja i sterylizacja dodatkowo zabezpieczają zwierzęta przed potencjalnymi schorzeniami nowotworowymi narządów rozrodczych.

Nie kupuj. Adoptuj.

Nie kupuj psów, zwłaszcza z pseudo hodowli. Psów w typie rasowych. Napędzasz tylko machinę produkcji zwierząt.

Adoptuj Bezdomniaka, najlepiej z Pomiechówka :)

Nie możesz adoptować- daj dom tymczasowy. Zaopiekuj się czasowo psiakiem, zanim znajdziemy dla niego dom.

Nie możesz adoptować, ani zaoferować domu tymczasowego? Udostępnij nasze ogłoszenia. Może Twoi znajomi rozważą nowego czworonożnego przyjaciela.